РАДИО ЛАКОСТА 103,3 FM

More

Актуелно

Реал Мадрид го изненади Баерн Минхен доцна во финалето на Лигата на шампионите

Карло Анчелоти, го посочи „магичниот“ стадион „Сантијаго Бернабеу“ за мотивирањето на неговиот тим до финалето на Лигата на шампионите во средата, откако шпанскиот тим постигна два доцни гола и го победи Баерн Минхен со 2-1 во полуфиналниот реванш.

Со израмнетите резултати на 2-2 по првиот натпревар, двата тима знаеја дека победникот во Мадрид ќе напредува на ревијалниот настан во Лондон против Борусија Дортмунд на 1 јуни.

Се чинеше дека Баерн направи доволно откако Алфонсо Дејвис постигна прекрасен гол во 68. минута, но, како што тоа го направија во безброј наврати во ова натпреварување, Лос Бланкос најдоа начин да возвратат во последните моменти од натпреварот.

Со сета надеж навидум изгубена, заменскиот напаѓач на Мадрид, Хоселу, ја сврте врската на глава откако постигна два гола во рок од три минути.

Се случи повторно. Нешто што се случуваше од време на време, што е необјасниво, се случи повторно, рече Анчелоти, мислејќи на бројот на доцните камбекови што Мадрид ги направи во Лигата на шампионите во последните сезони.

Првиот гол на Мадрид дојде благодарение на скапата грешка на голманот на Баерн, Мануел Нојер. Германецот беше импресивен во текот на целиот натпревар, но со едноставен шут му даде шанса на Хоселу да постигне гол за израмнување во 88. минута.

Голот предизвика нешто посебно внатре во новообновениот Бернабеу, а атмосферата го натера Мадрид да го најде победникот во 91. минута.